justanothernameInnlegg: 7313
Tidligere (på 1900-tallet) levde mange japanere på ris og mange døde av beri-beri (en vitaminmangel typisk for et ensidig kosthold med hovedvekt på ris), gjenomsnittsalderen var bare 40 år. Kjøtt var i tidligere tider forbeholdt overklassen og samuraiene.
Risforbruket har mer enn halvert seg fra toppnivået, og inntaket av animalsk protein og fett har økt sterkt (spesielt stor økning for kjøtt og melkeprodukter, men også mye for fisk og egg), og resultatene har ikke latt vente på seg, nå er levealderen 80 for menn og 85 for kvinner.
Kurver over endringene i Fig 2 (på side 5) i http://www8.cao.go.jp/syokuiku/data/eng_pamph/pdf/pamph3.pdf
(Innlegget ble redigert 16.02.12 17:56)
JazKoInnlegg: 4423
Anbefaler alle til å ta en titt på denne TED talke'n.
En forsker som har forsket på det at noen lever lengre enn andre. Hun har blant annet funnet en mutasjon i enkelte gener som gjør at noen dyr og mennesker lever lengre enn andre. Meget spennende foredrag på noen få minutter.
(Innlegget ble redigert 16.02.12 23:58)
FjellvaakenInnlegg: 2999
Kombinasjon av livsstil og gener hvor jeg tror genene spiller størst rolle (forutsatt ikke ekstrem dårlig livsstil da).
Joda, selvfølgelig har vi fått mange livsforlengende medisiner, men forskjellen vil likevel være der.
(Innlegget ble redigert 20.02.12 14:12)