Hjernen din produserer noe som heter melotonin (en såkalt neurotransmitter) som sløver ned cellene dine å gjør deg søvnig.
Produksjon av melotonin i hjernen skjer i store deler av året i ca. samme syklus. Litt variabelt ut ifra aktivitetsnivå, inntak av koffein osv såklart. Men normalt sett og for de fleste vil sollyset være en stor faktor i hvordan denne syklusen fungerer. (litt produksjon kl. 21, mer kl. 22, enda mer kl. 23 osv).
Vinterdepresjon er linket til melotonin pga at mangelen på sollys og tidligere mørke på kvelden ødelegger syklusen din. I fasen der hjernen og kroppen forsøker å omstabilisere seg etter den nye syklusen vil/kan det påvirke (eller skape skev) produksjon av melotonin og andre neurotransmittere. Deriblandt serotonin og dopamin som er knyttet imot lykkefølelse, ro og glede.
Søvn kan bli ustabil i forhold til hva som er vanlig. Noen sover mer, noen sover mindre. Ingen fasit, men poenget er at det blir ustabilt eller unormalt.
Long story short. Man skal aldri si aldri, skjønner jo at du mener dette kan passe inn i noe "annet og spennende". Men det eksisterer alltså en annerkjent forklaring fra før :)
Øret vet jeg ikke though.