Udinese- Milan 18.00
Udinese skuffet da de tapte 3-2 borte mot Fiorentina sist søndag. Med det ligger laget nå på 4.plass med sine 41 poeng etter at Lazio vant sin kamp på torsdag. Udinese vil derimot ta igjen 3.plassen her i dag dersom de tar poeng da de ligger bare ett poeng bak Lazio. Veien opp til Milan er også bare på 3 poeng, mens det er 4 poeng opp til serieleder Juventus som har en kamp mindre spilt.
Selv etter en overgangssommer der laget mistet viktige spillere Sanchez, Zapata og Inler så fortsetter Guidolins lag å imponere i serien slik de også gjorde i fjor. Nok en gang kjemper laget helt i toppen sammen med storkanonene Juventus og Milan og det må sies å være meget imponerende tatt klubbens størrelse i betraktning. Men tror kan det bli vanskelig for Guidolin og Co å henge med i kampen om Scudettoen utover våren og Guidolin påpekte da også tapet mot Juventus for et par runder siden som lite gunstig med tanke på å klare å henge seg på Conte og Co.
Og nok en gang så er altså Di Natale en av de virkelig store målgarantistene i Serie A der han nå står med 16 mål, noe som er ett mer enn Ibrahimovic, og også i år ser ut som den store favoritten til å bli Serie As capocannoniere. Dermed kan det ligge an til at Di Natale blir capocannoniere for tredje år på råd, noe som i seg selv er ganske så imponerende med tanke på at han tross alt har fylt 34 år. Med det har han også blitt ignorert av Prandelli med den begrunnelse i at han har nådd en viss alder, men i etterkant viste tok Prandelli seg inn igjen ved å uttale at han vurderte Di Natale og det spørs nok ikke om han kan få sjansen igjen til våren.
Med flere spillere som har forsvunnet i løpet av sommeren så har også nye fjes måttet stå frem. Danilo virket noe ustabil som Zapatas erstatter i sommer, men har etter hvert vært med på å danne en ganske så solid backrekke med Domizzi og Benatia. Ellers har Basta imponert kraftig så langt denne sesongen der han noe overraskende har klart å spille seg inn på laget, noe som har medført til at Isla har blitt flyttet innover i banen. Serberen som kom til klubben i 2008 og også ble utlånt til Lecce uten å få noe særlig med spilletid har med det vist at det lønner seg å være tålmodig og han har da også fått belønning for sin tålmodighet denne høsten. Ellers fremstod ”den rumenske Messi”, Gabriel Torje, som meget frisk på begynnelsen av sesongen og undertegnede trodde at klubben hadde funnet Sanchez sin erstatter, men etter hvert har Floro Flores henvist ham til benken og rumeneren har siden bare hatt et par innhopp nå og da. Med tanke på at Guidolin ellers har klubbens toppscorer Di Natale og den meget talentfulle Fabbrini til sin disposisjon forteller litt om at det er hard kamp om plassene på topp i laget. En spiller som det derimot ikke har vært snakket så veldig mye om denne sesongen derimot er vingbacken Armero som virkelig har imponert i det siste og som med sine 8 målgivende pasninger så langt denne sesongen ligger på 2.plass, Miccoli har 9, over spillere med flest målgivende pasninger i serien denne sesongen.
Mens overgangsvinduet var åpent i januar gjorde klubben en del kloke ervervelser der Gelson (St. Etienne) og Pazienza (Juventus) ble hentet, noe som var viktig da Badu og Asamoah begge er med Ghana i Afrikamesterskapet. Også Strasbourgs back Fanchone har blitt hentet inn, mens floppen Doubai dro på lån til Sochaux. Spissene Floro Flores og Fabbrini var lenge ryktet bort til henholdsvis Fiorentina og Torino, men da vi skrev 31.januar var begge to fremdeles i klubben.
I Europa så var exiten mot Arsenal i CL-kvaliken i høst selvsagt skuffende, men i gruppespillet i Europa League så gjorde Guidolins spillere jobben mot lag som Rennes, Celtic og Atletico Madrid og tok andreplassen bak sistnevnte til tross for at Guidolin ofte stilte med et særs redusert mannskap i noen av kampene. Så spørs det om Guidolin har spillerstall til å takle denne påkjenningen med Europa League og seriespill da. Trekningen til neste runde var også veldig snill med Udinese der de møter PAOK Saloniki. En sterk motstander som har gjort det bra i høst, men så absolutt overkommelig for Udinese.
Til dagens kamp må Guidolin klare seg uten Coda og Barreto som er skadet. I tillegg til dette er Badu og Asamoah opptatte med spill i Afrikamesterskapet. Handanovic starter som vanlig mellom stolpene, mens Danilo, Benatia og Domizzi eller Ferronetti utgjør backrekken. Armero og Basta tar plass på kantene, mens Isla, Pazienza og Fernandes utgjør den sentrale midtbanen. På topp får Di Natale selskap av enten Abdi eller Floro Flores.
Milan skuffet da de klarte bare 0-0 hjemme mot Napoli sist søndag. Med det ligger Milan på 2.plass med sine 44 poeng, noe som er ett poeng bak Juventus som har en kamp mindre spilt.
Milan har hatt en meget dårlig start på årets sesong, men etter en rekke med seire var klubben plutselig oppi ryggen på Juventus. Men med det pinlige tapet borte mot Lazio (2-0) og 0-0-kampen hjemme mot Napoli sist så kan det bli vanskelig for Allegri og Co å klare å henge med et Juventus-lag som for tiden nekter å tape utover våren. Samtidig har laget også hatt mye skader, noe som ikke er særlig gunstig noen gang, men særs lite når man også spiller i Champions League og skal møte Arsenal neste uke. Og når den defensive delen av spillet også ser særs vaklende ut så kan det bli en meget vanskelig vår for Allegri.
I angrep ble klubben selvsagt svekket ved at Cassano, 2 mål og 7 målgivende, er ute for resten av sesongen samtidig som Pato og Robinho tidvis har slitt med skader. Zlatan har derimot vært gnistrende de siste par månedene og står så langt med 15 scoringer, noe som er ett mål bak Di Natale som leder toppscorerstatistikken i Serie A. Med det må man kunne si at Zlatan vil bli lagets aller viktigste angrepsvåpen utover våren og da passet det særs dårlig av svensken nok en gang ble utvist sist søndag da han ga Napolis Aronica en liten klaps i fjeset og med det må sone karantene i 3 viktige kamper fremover. At han så ble beskyldt for en lignende bedrift mot Storari i cuptapet mot Juventus på onsdag gjør ikke ting bedre og Milan har sannelig en del å ta tak i her. Dermed hviler det nå et ekstra press på Robinho og El Shaarawy som trolig kommer til å være lagets spisspar i en del kamper fremover. Robinho har hevet spillet i det siste, men er fremdeles frustrerende ineffektiv, mens El Shaarawy har vært til tider gnistrende i de kampene han har spilt på nyåret og han scoret da også et viktig mål mot Juventus på onsdag.
Mens overgangsvinduet var åpent ble det foretatt en del endringer i klubben der Taiwo, som har slitt med spilletid, ble sendt på lån til QPR. Av spillere som kom inn ble Merkel hentet tilbake fra Genoa, Strasser tilbake fra Lecce, Mesbah fra Lecce, unggutten Prosenik fra Chelsea, mens Maxi Lopez ble hentet inn på lån fra Catania da det ble klart at Tevez-overgangen ikke ble noe av. Og like før overgangsvinduet stengte kom selve bomben i form av at klubben hadde hentet Muntari på lån fra Inter. En merkelig overgang på mange måter med tanke på hvor Muntari kom fra, det at han er utilgjengelig frem til Afrikamesterskapet er slutt og med tanke på at Milan vil strengt tatt ikke trenger ham. Selv om Tevez-overgangen ikke ble noe av denne gangen så kommer trolig klubben til å prøve seg igjen til sommeren på argentineren, noe lånet av Lopez også indikerer. En annen spiller som har vært linket til klubben i det siste er Samir Handanovic som har hatt et par strålende sesonger bak seg i Serie A. Braida var derimot ute denne uken og bedyret at klubben ikke var interesserte i sloveneren da man i følge ham ”hadde Serie As beste målvakt etter Buffon i Abbiati.”
Allegris store utfordring i år blir det å kombinere godt spill i Serie A med noe lignende ute i Europa. I gruppespillet sammen med Barcelona, BATE Borisov og Viktoria Plzen gikk Milan lett videre, men skulle kanskje sett at de hadde klart å slå Barcelona i ett av oppgjørene. I åttendelsfinalene venter en hard nøtt i Arsenal, et lag Milan har hatt store problemer med før. Og med tanke på at første oppgjør spilles neste uke og Milans skadeproblemer så kan klubbens europaeventyr være over allerede før man har kommet til kvartfinalene.
Til dagens kamp må Allegri klare seg uten Abbiati, Flamini, Boateng, Yepes, Aquilani, Pato, Merkel, Strasser og Nesta som alle er skadet. I tillegg til dette er Van Bommel og Ibrahimovic suspenderte, mens Cassano og Gattuso fremdeles er ute og Muntari opptatt med Afrikamesterskapet. Amelia starter mellom stolpene, mens Abate, Silva, Mexes og Antonini utgjør backrekken. Emanuelson, Nocerino og Ambrosini utgjør midtbanen med Seedorf som trequartista, mens Robinho og El Shaarawy danner spisspar.
Skader og suspensjoner
Coda og Barreto er skadet for Udinese. Badu og Asamoah er opptatt med spill i Afrikamesterskapet.
Abbiati, Flamini, Boateng, Yepes, Aquilani, Pato, Merkel, Strasser og Nesta er skadet for Milan, mens Van Bommel og Ibrahimovic er suspenderte. Gattuso og Cassano er fremdeles uaktuelle. Muntari er opptatt med Afrikamesterskapet.
Udineses tropp:
Målvakter: Handanovic, Padelli, Romo
Forsvar: Armero, Basta, Benatia, Coda, Danilo, Domizzi, Ekstrand, Ferronetti, Neuton, Pasquale, Pereyra
Midtbane: Abdi, Battocchio, Fernandes, Isla, Pazienza, Pinzi
Angrep: Di Natale, Fabbrini, Floro Flores, Torje
Milans tropp:
Målvakter: Amelia, Roma, Piscitelli
Forsvar: Abae, Antonini, Bonera, Mesbah, Mexes, Thiago Silva, Zambrotta
Midtbane: Ambrosini, Emanuelson, Nocerino, Seedorf, Cristante, Inncenti
Angrep: El Shaarawy, Inzaghi, Maxi Lopez, Robinho
Forventede lag:
Udinese: Handanovic; Benatia, Danilo, Domizzi/ Ferronetti; Basta, Isla, Pazienza, Fernandes, Armero; Abdi/ Floro Flores, Di Natale
Milan: Amelia; Abate, Mexes, Silva, Antonini; Emanuelson, Ambrosini, Nocerino; Seedorf; Robinho, El Shaarawy
Kampen blir sendt på Canal+ Sport 3 og CSports.
Stream: http://www.atdhenet.tv/
http://www.rojadirecta.es/
----------------------------------------------------------------------------------------------------------