Våre regler
Hvis du leser innlegg på VGD du mener er i strid med våre regler (les reglene her) kan du trykke på dette symbolet over det aktuelle innlegget. VG Nett vil vurdere om innlegget skal fjernes.

VGD går på ski

NYTT TEMA
Skraevadottir
SkraevadottirInnlegg: 13315
08.01.12 21:55

I denne tråden kan dere skrive om de skiturene dere går i vinter. Jeg var litt usikker på hvor jeg skulle plassere denne tråden, da det jeg driver med på ingen måte kan kalles sport, men det er vel her de fleste skiglade VGDere oppholder seg.

Jeg fikk min første tur for året i kveld. Og de skia jeg gikk med fikk sin første tur på et par år, da mitt nyeste par, klassiskskia, ligger trygt plassert på kontoret mitt (skummelt nok på ei hylle - uæææ!). Disse skia er 1,90 (knapt høyere enn meg), knapt noe lengre enn de stavene jeg måtte spørre min bror om å få låne.

Forholdene i dag var etter sigende gode: klart blått på gradestokken, klarvær og totalt vindstille. Føret skulle imidlertid vise seg å være betraktelig vanskeligere å ha med å gjøre; først var det trått, så var det bakglatt, og så var det trått og bakglatt. Dårlig preparert løype, velsignet med sporadisk oppstikkende steiner, store som gresskar. Dette gjorde at jeg valgte den traséen som gikk mest oppover, slik at jeg kunne slippe å få nærkontakt med disse i 50 km/t. For så raskt gikk det definitivt ikke oppover med meg. Formen føltes riktignok god; jeg jogget en del i høst og har tatt av noen kilo, og det kom godt med da jeg skulle sluke meter i bakkene. Men jeg er og blir en markaløper. Traff ikke på mange folk på vei opp (ingen på ski), men en gammel lærerinne og en barnefamilie hvis hund var den eneste som utfordret meg på første innlagte bakkespurt. "Går du ikkje i dobbeldans?" lød det fra familiefaren, hvorpå jeg smilende måtte replisere at jeg heller holdt alpinbakketempo i dag.

Da jeg hadde forsert mesteparten av bakker, dog noen til fots (det var faktisk JÆVLIG steinete noen steder!), kom de forløsende nedoverbakkene inn mot skistadion. Vel framme ved oppløpet satset jeg på en liten spurt, og kunne allerede før jeg passerte målseilet konstatere at jeg var først. Så forsøkte jeg meg på noen drag. Først i enkeldans, noe som gikk ganske fint. Disse gamle pakkeskia var overraskende gode å skøyte med! Så tok jeg et par runder med staking, og det gikk ikke like bra. Det ble mer Therese Johaug enn Nikita Kriukov, for å si det slik. Her var ikke skia like bra, og de ekstra kiloene med muskler jeg hadde i fjor vår hadde nok kommet godt med. Til slutt tok jeg et par-tre intervaller i dobbeldans, og disse gikk sjokkerende bra. Jeg følte meg som Petukhov på flata, og hvalross-looken jeg fikk av å ha fått skjegget fryst fast til trynet gjorde at jeg ikke så helt ulik ut heller.

Før jeg vendte nesa hjemover, tok jeg den sedvanlige årsstart-/årsslutt-prøven, som går ut på å skøyte opp akebakken. På slutten av sesongen går det alltid greit, på starten kommer jeg sjelden helt opp uten å måtte gå over i fiskebein. I år kom jeg nesten helt opp. Tilfreds med det. Spesielt tilfreds med at en barnefamilie så meg i reneste Legkov-stil opp bakken. Ok, det var kanskje mer Northug-stil i dag. Uansett: terningkast 5.

Veien hjem gikk greit, men det er jo alltid et lite antiklimaks. Disse lange utforkjøringene fikk jeg ikke særlig glede av, men jeg klarte ikke å tryne - nedover; i en oppoverbakke klarte jeg nemlig på uforklarlig vis å kave meg overende, noe som må ha sett rimelig latterlig ut for eventuelle forbipasserende (som det ikke var noen av, forresten). Tror jeg var litt Langbein i "Langbeins Olympiske Leker" akkurat da.  De siste bakkene ned måtte jeg ta til fots pga helsemessige årsaker (så ut som noen kjemper hadde spilt paradis der), før jeg staket meg til veien og tok av meg skia. Den lille gåturen hjem var usedvanlig kjedelig og jeg begynte å kjenne det rimelig godt i lysken da asfalten begynte å klinke under skiskoa. Jeg ble kikkende mye ned. Så i alle fall fin ut i skibuksa. Terningkast 6 der. Fikk enormt lyst på cola, men visste at jeg ikke hadde noe hjemme. Kom til slutt hjem, blandet meg en liten karbohydratdrikk i IsTe Guava-flaske. Skrev dette inn på VGD.

Vurdering (m/terningkast)

Vær: 5
Føre: 2
Form: 5
Skifølelse: 4
Sexiness i skibukse: 6
TOTALT: 5

Oppsummert er jeg godt fornøyd med årets første skitur. Den er helt spesiell og byr alltid på noen overraskelser. Gleder meg allerede til neste skitur, og håper du vil dele noen av dine turer med meg.

God tur!

(Innlegget ble redigert 08.01.12 21:56)

KONG_FU
KONG_FUInnlegg: 2730
08.01.12 22:13

Dette var kos:) Skal se om jeg ikke får delt ett par avsnitt eller to etter min neste tur!

Skraevadottir
SkraevadottirInnlegg: 13315
08.01.12 22:21

Takk, det hadde vært triv'lig! Det trenger naturligvis ikke å være så voldsomt langt som det jeg skrev nå; etter hvert kommer jeg sikkert bare til å skrive noen linjer om et utvalg interessante etapper av min "Tour de Lysløypa".

george_hincapie
george_hincapieInnlegg: 5911
08.01.12 22:30

Tok på meg den sveitsiske landslagsjakken min og skøytet tre timer delvis i lysløype, delvis i måneskinnet, inspirert av den sveitsiske maskinen med den elskbare teknikken. Selv er ikke teknikken min helt på Cologna-nivå, mer en miks av Eilifsen og Hanevold, men det ble en fin tur helt til jeg møtte veggen etter to og en halv time. Den siste runden i lysløypen ble tøff. Likevel, det er en opplevelse å gå der for seg selv i timesvis i måneskinnet en søndag kveld..!

Andre1999
Andre1999Innlegg: 2745
08.01.12 22:38
george_hincapie: Selv er ikke teknikken min helt på Cologna-nivå

Ikke blitt noen turer denne sesongen enda, pga for lite snø.

Teknikken er på nivå med Muhlegg, men kapasiteten ikke i nærheten (heldigvis) ...  

Skraevadottir
SkraevadottirInnlegg: 13315
08.01.12 22:41
george_hincapie: Likevel, det er en opplevelse å gå der for seg selv i timesvis i måneskinnet en søndag kveld..!

Ja, det er noe helt spesielt å gå i lysløypa når forholdene ligger tilrette. Kan bli en helt trolsk stemning på vårparten!

Det hørtes ut som en fint tur, George. Du er nok på et annet nivå enn meg når det kommer til langrenn. Kanskje det er den sveitsiske landslagsjakka som gjør det...

(Innlegget ble redigert 08.01.12 22:51)

Skraevadottir
SkraevadottirInnlegg: 13315
08.01.12 22:51
Andre1999: på nivå med Muhlegg

Du er grasiøs, skjønner jeg!

Om du hadde vært på Mühlegg-nivå anno 2002 kapasitetsmessig, hadde jeg blitt skremt, i alle fall om du ikke var på hans EPO-shopping-nivå.

Andre1999
Andre1999Innlegg: 2745
08.01.12 23:04
Skraevadottir: Du er grasiøs, skjønner jeg!

Kan trygt si at teknikk på Muhlegg-nivå, og kondis i nedre mosjonist-division, ikke gir særlig med resultater i Tour de Lysløype :)

KONG_FU
KONG_FUInnlegg: 2730
09.01.12 00:07
Skraevadottir: Mühlegg-nivå anno 2002
Hatleking
HatlekingInnlegg: 8829
09.01.12 00:10

De er heldige som har lett tilgong til snøen. Det har ikkje eg :(

steib
steibInnlegg: 1033
09.01.12 08:37

Gnistrende blåføre på Krokskogen i går kveld! 17 km klassisk på programmet. Ukas fjerde skitur, og årets/sesongens desidert beste tur mtp føre og form.

Jeg ser teknikk trekkes inn over her; for egen del er Thomas Alsgaard det store idealet både i klassisk og skøyting! :)

Smokewater
SmokewaterInnlegg: 6463
09.01.12 09:17

Min aktive karriere på bortoverski tok slutt for 20 år siden. Det er også omtrent 20 kilo siden.

Jeg er nok blant dem som syns det er greit å kjøre heis opp en bakke for å stå på ski ned

apobase
apobaseInnlegg: 8218
09.01.12 10:50
Smokewater: Jeg er nok blant dem som syns det er greit å kjøre heis opp en bakke for å stå på ski ned

Ja, da kommer nok de 20 kiloene ekstra godt med....

Selv foretrekker jeg langrenn. Jeg blir bare kald av å stå slalom. Mine skiturer begrenser seg imidlertid både i lengde og ikke minst tempo, da jeg stort sett drar på en 4 og en 6-åring. 6-åringen kan fort finne på å gå en mil så det i det minste blir en fin tur ut av det, men trening kan det ikke kalles. Treningen gjør jeg unna på sykkel eller med joggesko.

Teknikken min er vel omtrent som Johaug på marihuana - korte men slappe bevegelser. Terningkast 2.

Skraevadottir
SkraevadottirInnlegg: 13315
09.01.12 15:42
apobase: Teknikken min er vel omtrent som Johaug på marihuana - korte men slappe bevegelser. Terningkast 2

Haha, strålende!

daskedusken
daskeduskenInnlegg: 3360
09.01.12 16:02

I går tok jeg 2012s første klassisktur. Faktisk bare den andre denne sesongen, da skøyting er så mye enklere mtp smøring. Faste fine løyper, såpass kaldt at jeg kunne gå på blått med en dart multigrade under tåen. En lav desembersol som gnistret i nysnøen på de åpne partiene gjorde at det mørke vinterhumøret fikk en solid oppsving. 

Det som etter planen skulle være en lett rolig tur ble helt automatisk naturlige intervall, der jeg drog på i diagonalgang i de slake motbakkene. Ja, som en ekte nordisk skigud så jeg nok ut der jeg langet ut med rim i skjegget og en teknikk selv Veerpalu ville blitt sjalu på.

Det er slike økter som gjør at man VET man har riktig hobby:)

Vær: 6
Forhold: 4 (noe stein trekker ned)
Form: 4 (generell form: rævva, dagsform: suuuper)
Sexiness: 6
 

KONG_FU
KONG_FUInnlegg: 2730
09.01.12 16:10
daskedusken: såpass kaldt at jeg kunne gå på blått med en dart multigrade under tåen

En mann for den norske smørebussen? ;)

daskedusken
daskeduskenInnlegg: 3360
09.01.12 16:20
KONG_FU: En mann for den norske smørebussen?

Jeg har alltid vært bortskjemt med en god smører (min far), så jeg har aldri prøvd så mye selv. Men det skal sies, én sesong hadde jeg jevnt over så dårlige ski at jeg like gjerne kunne smurt selv, da var det en kretssmører som smurte...

Det enkle er ofte det beste - er min filosofi. I hvert fall på trening:)

KONG_FU
KONG_FUInnlegg: 2730
09.01.12 16:26
daskedusken: Jeg har alltid vært bortskjemt med en god smører (min far), så jeg har aldri prøvd så mye selv

Samma her:)

Blå Extra og Rode Violet Multigrade er knall på ett stort temperaturområde, og er nesten alltid brukbart på minusgrader til trening.

daskedusken
daskeduskenInnlegg: 3360
09.01.12 16:43

Rode multigrade og swix VR(?)60 er nesten det eneste man trenger. Fantastiske smurninger!

KONG_FU
KONG_FUInnlegg: 2730
09.01.12 17:34
daskedusken: Rode multigrade og swix VR(?)60 er nesten det eneste man trenger. Fantastiske smurninger!

Gikk litt fort i svinga for min del, korrekt navn Swix V40 blå extra. regner med du tenkte på denne også? 

(Innlegget ble redigert 09.01.12 17:36)

Biff_Byford
Biff_ByfordInnlegg: 4378
09.01.12 17:41

Flott tråd (som alltid når du starter noe Skraeva) og morsom innledning. Har kun gått 3 skøyteturer denne vinteren, som kom sent, ikke noe klassisk, men det kommer denne uken håper jeg. Ellers er jeg glad i både nedoverski og bortoverski. Vært i de franske alper i helga, og der var det fantastiske forhold, men massive snømengder og der lekker løssnø kjøring.

morbidsaint
morbidsaintInnlegg: 31687
09.01.12 17:42
Biff_Byford: og der lekker løssnø kjøring.

Finnes ikke noe mer fantastisk. 

Biff_Byford
Biff_ByfordInnlegg: 4378
09.01.12 17:54
morbidsaint: Finnes ikke noe mer fantastisk.

amen

ynnory
ynnoryInnlegg: 24689
09.01.12 18:02
Skraevadottir: Vær: 5
Føre: 2
Form: 5
Skifølelse: 4
Sexiness i skibukse: 6
TOTALT: 5 Oppsummert er jeg godt fornøyd med årets første skitur. Den er helt spesiell og byr alltid på noen overraskelser. Gleder meg allerede til neste skitur, og håper du vil dele noen av dine turer med meg. God tur!

Langrenn er fin mosjon og fremdeles er det noen av oss som klarer å løsrive seg fra TV, PC etc. Godt å komme ut en time eller tre. Med eller uten ski.

Akkurat brukt siste slant på kontoen på ski, sko, staver og litt småtteri ved siden av.

Topp investering.  Og hurra! Nå laver snøen ned her i tigerstaden.

Fantastisk vintervær som gleder mitt hjerte!

Kom dere ut! På tur. Til lykke med overdoser av frisk luft.

(Innlegget ble redigert 09.01.12 18:03)

Skraevadottir
SkraevadottirInnlegg: 13315
09.01.12 18:40
ynnory: Og hurra! Nå laver snøen ned her i tigerstaden

Gratulerer :-) Er det ikke en fantastisk følelse å bivåne vinterens første snøfall? Jeg blir alltid stående leeeenge for å se på!

Skraevadottir
SkraevadottirInnlegg: 13315
09.01.12 18:42
Biff_Byford: Har kun gått 3 skøyteturer denne vinteren

Det var da ikke så aller verst dét, da! Liker forresten også nedoverski, men det har det ikke blitt så mye av her de siste åra.

Takk for fine ord, forresten ;)

ynnory
ynnoryInnlegg: 24689
09.01.12 18:46
Skraevadottir: Gratulerer :-) Er det ikke en fantastisk følelse å bivåne vinterens første snøfall? Jeg blir alltid stående leeeenge for å se på!

Går ut på verandaen hvert 5. minutt og gleden er stor. I kveld er jeg ekstra lykkelig. Måtte denne snøen bli liggende. I alle fall i høyden. Skal gå lang spasertur etterpå og nyte det hvite pudder og livet generelt. Hvilken kveld! Får lyst til å gi deg et lite kyss på kinnet i pur glede! Ha en vidunderlig aften!

daskedusken
daskeduskenInnlegg: 3360
09.01.12 20:03

Nei, blå extra er bra den, men jeg må uansett opp på multigrad selv i kulden pga min noe foreldede teknikk. Sammen med multigrad er jeg helt avhengig av VR60, en aldeles fantastisk bløtvoks fra swix, funker utmerket når det er for varmt for multigraden.

mashadar2
mashadar2Innlegg: 12547
09.01.12 21:15

Flott tråd!

Sesongdebuterte i går jeg også, da forholdene her på indre Østlandet har blitt meget gode etter siste dagers snøfall. Vi er tross alt ganske så bortskjemte med snørike vintere her!

Her i gården gåes det kun klassisk. Turen i går ble nokså kort da jeg skulle rekke hjem til Tour de Ski. Men sett i etterkant kunne jeg like godt lagt ut på en lengre runde... Formen og teknikken var overraskende god tatt i betraktning at det var årets første tur.

(Innlegget ble redigert 09.01.12 21:16)

Skraevadottir
SkraevadottirInnlegg: 13315
09.01.12 23:35
ynnory: Får lyst til å gi deg et lite kyss på kinnet i pur glede! Ha en vidunderlig aften!

Er bare å kysse avataren min så mye du ønsker :-)) Jeg har hatt en vidunderlig aften på quiz (vi tok til og med hovedstaden på Jersey), og håper du har hatt det også.

Artig å lese at det stadig er flere skiglade VGDere som kommer seg ut i løypa. Ståo påo, folkens!

Klikk for å gå tilbake til toppen

Siste innlegg