Det gir jo ingen mening å trekke Sveits og Østerrike inn i en diskusjon om hvor stor del av Autobahn som har fri fart.
I disse landene er som alle vet andelen null.
Du må være logget inn for å bruke denne funksjonen.
Logg inn Ny bruker? Registrer deg her.Ny bruker? Registrer deg her!
Det gir jo ingen mening å trekke Sveits og Østerrike inn i en diskusjon om hvor stor del av Autobahn som har fri fart.
I disse landene er som alle vet andelen null.
Andelen av kansellerte tesla model 3 bestillinger er nå 66%
Ahh, jeg som hørte de hadde steget med 10 000% bare denne uken.
Referanser og henvisning til kilde driver vi ikke med her på VGD. Bare tåkeprat
Så en "analyst" har summert seg fram til et tall.
Hadde det ikke vært mye lettere å gå rett til kilden:
http://files.shareholder.com/downloads/ABEA-4CW8X0/6265135133x0x979026/44C49236-1FC2-4FD9-80B1-495ED74E4194/TSLA_Update_Letter_2018-1Q.pdf
Som sier over 450 000.
Hehe...
"Expecting positive GAAP net income and positive cash flow in Q3 and Q4 2018"
Dette er vel fra Asbjørnsen og Moe :-)
For de som bruker mengdebetegnelsen "enhver" der hvor det skulle vært "alle" er det imidlertid åpent for at slike antagelser kan glippe.
357$ dollar i dag. Hvor finner jeg artikkelen som skriver at artikkelen fra i går var totalt fake News?
Godt poeng.
Var ikke gjort av meg, men siden du selv mener Wiki er sannhetens orakel, så kan jeg igjen vise til den linken som jeg har gitt deg et par ganger alt.
Og fortsatt gir det ingen mening i å vektlegge leketurer på en slik måte når vi snakker om almuens faktiske behov.
Problemet er ikke selve elbilene, men at alt blir dyrere for oss andre fordi elbilene skal slippe å betale for alt mulig og at de skal få snike i køer (kollektivfelt) og at vi må lete etter parkeringsplass blant mange ledige plasser vi ikke får bruke fordi de er reservert for elbiler osv.
Og angående punktene dine:
1) Elbilene egner seg til mye av dne daglige kjøringen, men ike til alt, det betyr at mange av oss må ha to biler om vi skal ha elbil, altså blir elbilen en ekstra bil og en ekstra kostnad (før man ser på særfordelene ved at man slipper å bidra til felleskapet osv).
2) Ja, folk er villige til å godta ulempene hvis man i stor grad kan velte andre ulemper (for eksempel felleskostandene i samfunnet) over på resten av fellesskapet.
Myndighetene så nok ikke for seg hva de satte i gang da de laget elbilfordelene. Den gang var elbil i hovedsak Think, og Think er en norsk bil så man støtter norsk bilindustri og det er jo bra. Og elbilfordelene gir ikke så store utslag for hver av oss da det er ganske få som vil velge en elbil med ca 50-100 km rekkevidde eller der omkring. Så det har ikke så mye å si om de svært få elbilene får noen fordeler.
Men nå har det virkelig tatt av og blitt et stort problem. Vi blir stadig færre til å dele på fellesskapets utgifter og elbilfolket krever alt mulig rart som for eksempel at det skal lages massevis av ladestasjoner til ca 100.000 offentlige kr pr stk.
Hadde det vært slik at det ble verdens undergang om ikke lille Norge fikk en veldig høy elbilandel innen få år så ville elbilfordelene vært fornuftige, men siden vi neppe merker stort til fordeler ved å ha ekstremt mange elbiler så har det jo ingen hensikt å lage massevis av tullete tiltak for å få opp elbilandelen til det ekstreme.
Norge er jo et av de landene som er minst egnet for elbiler, men likevel så er vi blant dem med høyest elbilandel. Da er det noe som skurrer.
Da ender man i den elektriske stol (Tesla-sete der setevarmen er feilkoblet etter innsparingstiltak med ufaglærte montører), hvis det er noe strøm igjen etter biljakten der elbilisten har tatt opp forfølgelsen etter bensinbilsiten som kommer mye lenger på en tank enn elbilisten på et batteri.
En ting er å dekke transportbehovet i hverdagen, men jeg vil også ha en bil som dekker transportbehovet mitt de andre gangene jeg bruker bil, som for eksempel på ferier osv.
Jeg har enda ikke funnet en elbil som dekker mitt bilbehov, og det har ikke elbilfanatikerne klart heller. og så lenge en elbil som dekker mitt behov ikke finnes så kommer jeg ikke til å bytte ut bilen min med en elbil. Tesla Model X er nærmest å dekke mitt behov, men ved samme bruk som den bilen jeg har så ville det blitt mye venting på lading, så den ville vært en mye dårligere egnet bil, og det til en pris som er ca det dobbelte av den bilen jeg har. Så å betale mer for en bil som er dårligere har jeg ikke sett helt hensikten med. At Model X ikke engang fantes da jeg byttet bil er også en grunn til at jeg ikke kjøpte elbil.
Elbil kan være aktuelt som en ekstra-bil om noen år. Ikke har jeg lyst på elbil, og ikke vil det være noen miljøgevinst. Men alternativet er å betale et sekssifret beløp i bompenger, og da kan det hende jeg heller bruker pengene på å kjøpe en ekstra bil.
Og miljøgevinsten ved å bytte ut elektrisk kjøring med elektrisk kjøring, den er vel ikke tilstede. Men miljøtapet ved å lage en (halv) bil ekstra som skal ruste bort, den er vel neppe særlig bra.
Her kommer det der tullet igjen. Bakker og skog har da ingenting å si når man uansett har rekkevidde som er 10-20x det som er gjennomsnittlig daglig kjørelengde.
Også må dere fossil menneskene slutte å spre den myten at man liksom ikke kan kjøre langt med elbil. Se på Tesla Bjørn som er overalt i Norge hele tiden. Det er så lett som en plett i Norge da det finnes ulike former for hurtigladere så og si overalt det er noe verdt å reise.
Jeg vil si at det er totalt motsatt, Norge er et av de beste landene å fremme elbilen på i verden da vi har uhorvelig mye vannkraft som gir et absolutt utslipp på 0g co2 på bruk av elbiler.
(Innlegget ble redigert 15.06.18 19:30)
Co2 har ingenting med noe som helst å gjøre. Når offentlige subsidier til elbiler skal begrunnes med svindelen om 'global oppvarming' da er skandalen komplett.
Ehh. CO2 har ingenting med noe som helst å gjøre. Så vidt meg kjent så styrer antall gram CO2 en bil slipper ut direkte hvor mye avgiftskroner den er pålagt.
Men idioter på VGD, de sier jo selvfølgelig noe annet.
Retard_1
Det er slik det foregår. Den penge-svindelen du beskriver er begrunnet av den vitenskaps-svindelen jeg beskriver.
Du er bare "low iq person" som trump sier. Du klarer jo å ikke forstå at den dritten som tyter ut av eksospotta de ikke er bra for mennesker å puste inn.
Et tips, ikke la motoren stå og gå i garasjen mens du er der, med mindre du vil forstå vitenskapens poeng på den ekstreme måten
Hehe du snakker om IQ og vet ikke forskjell på CO og CO2.
Dine vurderinger forøvrig gjenspeiler dette.
P.S. Det ser ut som om reservasjonene av model 3 har vært flate det siste året, dvs. netto = null. Det er jo gode nyheter når tesla har produksjonsproblemer.
Med tanke på at gjennomsnittsbilen i Norge kjører ca. 12 000 km i året, ca. 33 kilometer hver dag så er jo egentlig el-bil perfekt for veldig mange.
Det tallet blir visst mindre og mindre hver gang noen gjetter på det. Før var det 16.000,så ble det nedjustert til 15.000 og nå har du beregnet det til 12.000.
Men Ola Nordmann drar selvsagt ikke på biltur lengre, biler forurenser så mye. Han tar fly til Tyrkia så ofte som mulig, fly forurenser som kjent ikke i det hele tatt.
Og det har selvsagt ingen betydnig at ca 50% av bilene på finn.no har hengerfeste, og alle har selvsagt flotte muligheter til å lade.
Noen later å tro at dagens elbiler er for alle. Noe som selvsagt er bare tull, og 90% av de kjøpes pga fordelene de rir på.
Apropos bensin vs el på langtur: et kappløp mellom en gammel Panda og en Model X fra Norge til Kroatia er underveis nå. Litt artig å følge med på
Det er ikke tull, men fakta. Bakker og skog har jeg ikke nevnt, hovedproblemet sammenlignet med andre land er store avstander og kulde og at i Norge bruker man bilen til alt i motsetning til andre land der det er mindre skatter og avgifter på for eksempel arbeidskraft sånn at man ikke trenger å jobbe like lenge for å leie inn en varetaxi eller en håndverker en time osv. I Norge gjør man oppussing selv og handler inn og da trenger man stor bil. I andre land så leier man oftere hus eller bare en leilighet og da er det huseier som sørger for at det kommer en snekker med varebil og fikser slikt. I andre land er det naturlig å velge småbil, og det er nettopp innen småbiler det er godt utvalg blant elbilene, mens å finne ei stor stasjonsvogn eller en stor SUV blant elbilene er vrient (kun model X, som gjerne koster nær millionen hvis man skal ha akseptabel batteristørrelse, du valgte vel et litt mindre batteri sånn at du kan skryte av at Model X er billig).
Avstandene i Norge gjør at man trenger stor rekkevidde, de dyre elbilene takler det ganske bra, men de koster mer enn det mange har råd til. Man kan finne mange ok familiebiler til 400.000 kr for en ny bil, men ikke non passende elbil. Og man finner en tilsvarende bil som er noen år gammel for 100.000 kr, men sliter med å finne en passende elbil (kun Tesla som er aktuelt om man skal ha rekkevidde som er ok, og de er vell ikke kommet ned i en sånn pris enda).
Forbrenningsmotorer gjør det navnet tilsier, de forbrenner drivstoff som blir til fremdrift og varme. Denne overskuddsvarmen sender man så inn i varmeapparatet hvor den gjør nytte for seg. Derfor er det mye mer fornuftig å bruke forbrenningsmotorer i Norge hvor man trenger varme og bruke batteribiler i andre land der de ikke trenger varmen (og hvor ikke kulda reduserer rekkevidden fordi batteriene er dårligere i kulda). Men isteden så driver vi å kjører elbil i Norge og investerer i brennere som kan fyre bensin eller diesel sånn at man kan se ut av vinduene i elbilen og fortsatt komme frem med den strømmen som er på batteriet. Og i andre land så produserer forbrenningsmotorene den nødvendige varmen, men der er varmen bare en plage som det gjelder å bli kvitt. Jeg ser en veldig forskjell i rekkevidden på strøm nå i varmen og om vinteren.
Strøm produserer vi ja, og vi eksporterer og importerer strøm som en del av et felles marked. Jo mer vi putter på elbilene her hjemme, jo mindre kan vi eksportere, elelr jo mer må vi importere. Det går nemlig ledninger mellom landene. Det betyr at man kan like gjerne bruke elbil i Tyskland som i Norge. Det er riktignok et tap underveis, men det gjelder jo uansett om man sender strøm dit for å se på tv eller for å bruke dem på elbil.
CO2 utslipp er ikke noe problem, det er faktisk noe plantene trenger for å leve, og som vi alle (inkludert deg og andre elbilførere) puster ut.
Det virker som om Teslabjørn legger ut videoer på Youtube av omtrent hver eneste meter han kjører med Teslaene sine. Hvorfor får jeg da opp følgende på Youtube?
Finner ingen resultater for «Teslabjørn Finnmark»
Prøvde først Teslabjørn Vardø, men samme greia da. Har han noen gang vært i Øst-Finnmark med Tesla? Kan du ikke legge ut link til video av dette eller annen god dokumentasjon på at han har vært der?
Du driver stadig og maser om hvor lett det er å kjøre med elbil overalt, men du har aldri klart å legge opp ei reiserute i Øst-Finnmark. Jeg ar for eksempel bedt deg legge opp ei rue Skaidi _ Vardø - Skaidi og hvor du vil lade underveis og hvor lenge du må lade, men du har ikke klart å finne noen god løsning på dette. Så hvordan skal da vi andre klare å legge opp en god reiseplan der uten å bli stående evigheter og vente på at bilen kal få nok rekkevidde? Man ser knapt nok noen elbiler i Øst-Finnmark, og det er en god grunn til det. Men du som sitter der i Oslo sitter og sier det er så lett å kjøre overalt med elbil, fordi det er ladestasjoner på det sentrale Østlandet og da antar du det er slik i resten av landet også, uten å vite at det er milevis mellom husene i mange tilfeller.
Kan ikke du ta deg en tur til Vardø i sommer med elbilen din og skrive en rapport fra turen på vgd? Du får god tid til å skrive, for du må vente lenge på at bilen skal lade seg opp på vanlig stikkontakt før du skal ta de lange strekningene som er der oppe. Selv kjørte jeg mye rundt der oppe, tilbakela vel ca 2000 km i Finnmark og det ville vært ganske håpløst med elbil da.
Jeg skrev i innlegget :
"Det er så lett som en plett i Norge da det finnes ulike former for hurtigladere så og si overalt det er noe verdt å reise. "
Og når jeg skrev dette så visste jeg at du skulle komme å fortelle om hvor i gokk dere bor, og at det ikke finnes strøm så langt nord i Norge.
Og hengerfeste bla bla bla. Vettuhva, jeg skvatt skikkelig her i går, for jeg kjørte bak en sånn Kia Soul EV greie, og den hadde hengerfeste den også. Nå begynner det å bli mange elbiler med hengerfeste, du skulle ikke byttet ut gift-eksos bilen din nå da med en mer miljøvennlig bil? Takk
Nordmenn belaster gjerne miljøet for å spare miljøet. De skroter fulle brukbare dieselbiler og argumenterer for hvor ren og ressursvennlig KULLKRAFT er. Ihvertfall så lenge den går til skattefrie elbiler.
Ferie må man jo ha, bruker gjerne mer i drivstpff på flyferier enn den lite ressursbevisste naboen som holder sef hjemme og har en bensinbil som brukes lite.
Hvor mange bjørner har vi?
Brunbjørn, vaskebjørn, svartbjørn og Teslabjørn?
Har ikke fulgt så nøye med på disse beregningene, men han må vel i så fall ha surret med de første påstandene. Ifølge SSB er den gjennomsnittlige årlige kjørelengden for private personbiler i Norge 12 143 km for 2017.
(Innlegget ble redigert 16.06.18 12:25)
Du glemte minst en fra dyreriket (isbjørn) og en som finnes både i dyreriket og på veien (Panda).