For dere som går og tenker på å bytte ut eldre flatskjærmer med nye,dere må belage dere på at det trolig vil koste et par tusen kroner i ekstrakostnader.
Det spiller ingen rolle hvor man går å handler,eller hvilket merke,det blir nemlig ekstra å betale over alt.
Dagens høyteknologiske tv apparater er selvfølgelig flotte,og kansje ikke så av skrekkende dyre,men prisen på tv'n er en ting,prisen på det som hører med er en annen ting.
Det står morderne flatskjærmer i bøtter og spann på elkjøp såvel som expert Lefdal eller Siba,enten de er i vanlig lcd led,smart tv eller 3D,og prisene varierer,og det finnes sikkert en som passer til de fleste.
Greia er at de har blitt så flate og tynne og nærmest vekløse at de er en fryd for øye der de står side om side.
Men alle disse tv'ne har 'en liten hake,som gjør et innhogg i pungen din,de har nemlig ikke lyd.
La oss tenke oss at du går for en tv midt på treet til ca 6000kr,da kan du få både smart og 3D med på kjøpet.
Men de 6000kr er bare for selve tv'n,for å få lyd finnes det flere alternativer.
Det finnes suround systemer både med 5+1 eller 7+1 (1= basskasse) og prisene varierer fra ca 2500kr og oppover alt etter kvalitet.
Ellers finnes noe man kaller for en lydplanke,disse varierer også i pris,gjerne fra et par tusen og oppover.
Så uansett hvilken moderne tv man velger,må man på beregne en ekstra kostnad på et par tusen kr mere enn hva man egentlig hadde tenkt for å få lyd i vidunderet.
Gamle tv'r hadde innebygde høytalere,men var seff vesentlig større.
På dagens tynne tv apparater skal det godt gjøres å klare å bygge inn høytalere som det i alle fall er noe kvalitet i,det ville være som å høre på en laptop eller en mobiltelefon eller noe.