Våre regler
Hvis du leser innlegg på VGD du mener er i strid med våre regler (les reglene her) kan du trykke på dette symbolet over det aktuelle innlegget. VG Nett vil vurdere om innlegget skal fjernes.

Faktura på gammel jobb.

NYTT TEMA
LaRedoutee
LaRedouteeInnlegg: 1599
23.09.19 08:00

Fikk nettopp en faktura der de krever inn fra jobb som er gjort helt tilbake til 2013. Både 2013/14/15/17 er oppført. Har hatt faktura fra dem tidligere i disse periodene og lurer da på om de kan gå så langt tilbake å kreve inn? Evt om de har glemt eller ikke, så virket det lenge å kreve inn penger for 6 år tilbake i tid.

 

Har lest litt om foreldelsesfrist, men forsto ikke helt om dette var for en forfallsdato på faktura, eller om det gjelder for dato som faktura blir innkrevd (Altså en faktura med forfall denne uken på jobb utfør 6 år siden..)

 

Håper noen har noe gode tips/info rundt dette før eg tar kontakt med inn krever.

silas
silasInnlegg: 20141
23.09.19 16:16
LaRedoutee: Fikk nettopp en faktura der de krever inn fra jobb som er gjort helt tilbake til 2013.

Er dette en jobb som er utført for deg privat?

Den alminnelige foreldelsesfrist.

§ 2.(Fristens lengde.)

Den alminnelige foreldelsesfrist er 3 år.

 

§ 3.(Fristens utgangspunkt.)

1. Foreldelsesfristen regnes fra den dag da fordringshaveren tidligst har rett til å kreve å få oppfyllelse.

2. For krav som oppstår ved mislighold, regnes foreldelsesfristen fra den dag da misligholdet inntrer.

3. Kan eller skal en avtale anses hevet før oppfyllelsestiden eller en fordring forfalt før den ellers bestemte tid, på grunn av skyldnerens mislighold eller et annet inntruffet forhold, blir foreldelsesfristen for krav som bygger på slikt forhold, først regnet fra den dag da fordringshaveren varsler skyldneren om at han gjør hevnings- eller forfallsgrunnen gjeldende. Blir denne ikke gjort gjeldende, regnes fristen fra den forfallsdag som ellers er bestemt.

4. Når selgeren eller et tidligere omsetningsledd har garantert for salgstingen ved å påta seg avhjelp eller annet ansvar, blir foreldelsesfristen for krav som bygger på denne garanti, regnet fra den dag da kjøperen gir varsel om det forhold kravet grunner seg på, men senest fra den dag garantien løper ut. Tilsvarende gjelder når en tjenesteyter e.l. har garantert for resultatet av oppdraget.

https://lovdata.no/dokument/NL/lov/1979-05-18-18

(Innlegget ble redigert 23.09.19 16:17)

Grad
GradInnlegg: 1071
23.09.19 20:51

Bra svar !

LaRedoutee
LaRedouteeInnlegg: 1599
23.09.19 21:54
silas: Er dette en jobb som er utført for deg privat?

En jobb som er utført fora meg privat under bygging av bolig fra en arkitekt ja. Venter på svar fra dem så blir morsomt å se hva de svarer. 


Ting som er datert i nylig faktura er i både 2013 - 14 - 15 -17... Om det så var at de har glemt å fakturere for dette i den gitte tidsperioden, så virket det noe sløvt av dem da de har regnskap og revisor vært år? Må se litt nærmere på alternativene dine der og høre hva de selv sier når svaret kommer. 

Jarnagard
JarnagardInnlegg: 1019
26.09.19 14:22

Foreldelsesloven sier 3 år ja. Stort beløp det er snakk om?

LaRedoutee
LaRedouteeInnlegg: 1599
27.09.19 06:04
Jarnagard: Stort beløp det er snakk om?

22.000,- 


Ca 14.000,- mer en eg hadde tenkt å betale, men fikk svar fra dem at de hadde holdt igjen beløp for de ønsket å samle opp til vi var ferdig. Beklaget at de ikke hadde gitt beskjed om dette. Så tror vi skal klare komme til en enighet her :) 

krikkert2
krikkert2Innlegg: 5183
27.09.19 10:03

Foreldelsesfristen er tre år, og løper fra den dag fordringshaver tidligst har rett til å få oppfyllelse. 


Etter håndverkertjenesteloven § 37 kan tjenesteyteren kreve betaling "etter at tjenesten er utført", med mindre noe annet er avtalt. Har forbrukeren krevd spesifisert regning løper foreldelsesfristen fra denne er mottatt. 


Dersom arbeidet ble avsluttet før 27. september 2016 er kravet foreldet. Dersom arbeidet ble avsluttet på eller etter 27. september 2016 er kravet ikke foreldet ennå. 


Hvis det er avtalt forskuddsbetaling før arbeidet er ferdigstilt løper foreldelsesfristene fra forskuddsterminenes forfall. 


Hvis arbeidet ikke omfattes av håndverkertjenesteloven foreldes kravet suksessivt, dvs. at betaling for arbeid utført i én måned foreldes tre år etter den månedens utløp. 


Det finnes i tillegg andre argumenter for å motsette seg betaling, som f.eks. passivitet. 

Klikk for å gå tilbake til toppen

Siste innlegg