Enig i dette. I pandemiplanen fra WHO stod det vel faktisk at å sette friske mennesker i karantene ikke var å anbefale. Men nå har dette gått over stokk og stein og setter fjernkontakter til nærkontakter til smittede i karantene.
Du må være logget inn for å bruke denne funksjonen.
Logg inn Ny bruker? Registrer deg her.Ny bruker? Registrer deg her!
Enig i dette. I pandemiplanen fra WHO stod det vel faktisk at å sette friske mennesker i karantene ikke var å anbefale. Men nå har dette gått over stokk og stein og setter fjernkontakter til nærkontakter til smittede i karantene.
Han kommer ikke til å svare.
Den verste offentlige gapestokken er vel den Høie satt Solvang i under Debatten, da han mente at han ikke kunne stille spørsmålstegn ved tiltakene de innførte rundt munnbind. Er noe av den jævligste opptredenen jeg har sett av en politiker i Norge.
"Helsemyndighetene peker på flere ting når de forklarer smitteøkningen i Norge. Blant disse er befolkningens overholdelse av smittevernrådene.- Vi må vurdere om det i enkelte situasjoner er klokt å bruke munnbind på skoler. Vi ønsker å holde skolene åpne og da må vi gjøre det på tryggest mulig måte. Vi har enda ikke konkludert, men vurderer skjerpede smitteverntiltak på skolen, forteller helsedirektøren. Assisterende helsedirektør Espen Rostrup Nakstad sier til Dagbladet dette er en av mulighetene Helsedirektoratet, sammen med FHI, nå ser på sammen med kommunene som har en økende smittetrend.
- Vi jobber sammen med FHI med å optimalisere praktisk smittevern innendørs og økt testing gjennom økt bruk av hurtigtester. Både avstandsregler, munnbind og kontakthyppighet mellom mennesker har betydning for smittespredning i samfunnet. Derfor ser vi på alle disse tingene nå sammen med kommunene som har økende smittetrend, sier Nakstad til Dagbladet."
Da er "kanskje" man skal innføre dette et helt greit svar :)
Ja det var helt krise. Han var tydeligvis ikke forberedt på kritiske spørsmål fra media. Han opptrådte der som en slags diktator nærmest.
(Innlegget ble redigert 26.02.21 23:59)
Oslo for 45 prosent av smitten i natt. God natt , alt håp er ute.
(Innlegget ble redigert 27.02.21 08:10)
Nakstad fremstår ganske moderat her, forbi begynnelsen på slutten, over til sommeren.
https://www.dagbladet.no/nyheter/dette-tror-han-mange-land-angrer-pa/73461852
Rekord i Oslo.
https://www.nrk.no/norge/542-koronasmittet-i-norge-siste-dogn-_-ny-smitterekord-i-oslo-1.15393997
Den britiske varianten ser ut til å overta. I så fall blir smittesporingen mer krevende og dette apparatet må styrkes.
Hva Oslo vil gjøre nå får vi vite på pressekonferansen i morgen.
Dette er nok ikke begynnelsen på slutten, men det er muligens slutten på begynnelsen.
Han er sindig og forstandig, som vanlig.
Hvorfor tror du det?
Nei. Det vanlige er at han elsker å stikke kjepper i hjulene for folks liv
Alt håp er nok ikke ute i Oslo. Men nå bør det tas skikkelig tak i problemet.
Alternativer er å sperre Oslo ute fra resten av landet. Vi andre kan ikke leve med denne smitten i Oslo som de spre ut over landet hver gang det er noen fridager.
Finnes det flere argumenter som ikke er brukt? Dette gjelder for både tilhengere og motstandere av tiltak?
Er det noe nytt, eller går det i oppgulp av gamle argumenter?
Langt ifra.
Nakstad har sikkert rett når han tror vi kan få et par måneder nå som er mer krevende.
Til sommeren vil det bli lettere. Ikke minst pga vaksineringen.
Bra, der meldte du deg selv ut av samtalen.
Jeg tror alt er dekket. Selv om pandemien utvikler seg videre og det stadig kommer ny viten om konsekvensene vil argumentene og frontene være de samme.
Hva med hermetisk lukking av Oslo i 2-4 uker? Kan det være realistisk?
Foretrekker du bytullinger?
Gav deg en feilaktig tommel men nei byens befolkning vil ikke akseptere noe sånt.
Ikke realistisk og heller ikke nødvendig. Smitteverntiltak må være målrettet.
OK. Da vet vi at du liker arrogante drittsekker fra byen aller best.
Heldigvis er det ikke min oppgav å bestemme. Dette må Oslos myndigheter takle. Men klarer de?
Vil uansett med dagens smittetall ta 8 år å smitte hele byen for å sette det i perspektiv
Ungdommen vil alene sørge for at smittetallene bare vokser fremover. De har vært fantastiske under hele pandemien, og nå orker de ikke mer tiltak. Dette er fullt forståelig.
Hvis vi ikke tar kontroll i dag vil ikke tallet være det samme i morgen. Det vil gå rett til værs.
Det er vel der smitten har vært høyest hele tiden.
I Oslo er det ikke flere tiltak å sette inn. Neste må være lock down. To måneder med husarrest vil kunne hjelpe på smittetallene.
Portforbud? Er ikke den ballen lagt død?