
Innlegg: 13197
Finanspolitikerne klarte det ikke så nå foregår alt på partiledernivå. Siv Jensen kunne i dag fastslå at de ikke klarte å få en innstilling til finanskomiteen i havn innen fristen. Stortingets interne forretningsorden sier at finansinnstillingen skal være klar 20 november, men dette har Erna Solbergs regjering kun oppnådd 2 ganger. Den ene gangen var i 2013 og den andre var tja i fjor mens det var en flertallsregjering. Det er grunn til å tro at budsjettforhandlingene er tøffer enn på lenge da FrP krever kutt i avgifter på grensehandelvarer som alkohol og tobakk. Dette er selvsagt ikke aktuelt for KrF. Det virker som FrP står hardere på kravet denne gangen enn da de var i regjering. Siden de ikke blir enige før finanskomiteens innstilling vil forhandlingene fortsette i helga og forhandlingene kan i teorien pågå helt til finansdebatten skal starte 3 desember.
Blir det ikke enighet innen da vil nok Erna Solberg stille kabinettspørsmål for budsjettet. Dette er fortsatt et relativt utenkelig scenario for enige har de alltid klart å bli om enn på overtid av overtiden. Men hva skjer om FrP i helga bryter forhandlingene? Vil Erna Solberg vende seg til Arbeiderpartiet? Før noen sier jeg er gal her så inngikk Bondevik II et budsjettforlik med AP - akkurat samme partier som i dag. Men jeg tror nok om det går til et kabinettspm så vil nok FrP tilslutt stemme for budsjettet for å redde regjeringen. FrP er tross alt mye mer tjent med Erna Solberg som statsminister enn Jonas Gahr Støre. En ting som er sikkert - det har vært spennende med Erna Solberg som statsminister og de høstlige statsbudsjettforhandlingene.
(Innlegget ble redigert 26.11.20 16:34)

Innlegg: 30255
Makro1: Kort sagt så tror jeg dette ordner seg enkelt og greit.
Det har vel per definisjon ikke ordnet seg enkelt og greit når de fortsatt sitter der og forhandler helt i slutten av november. Men mye av dette er selvsagt skuespill fra Siv Jensen, som skal overbevise FrP-velgerne hvor tøff hun er - når alle skjønner at hun forlengst har innstilt seg på et kompromiss med både bompenger og kvoteflyktninger.
(Innlegget ble redigert 27.11.20 12:39)

Innlegg: 2041
William_S3: Blir det ikke enighet innen da vil nok Erna Solberg stille kabinettspørsmål for budsjettet.
Om regjeringen blir felt, så vil jo ett rødgrønn regjering (sannsynligvis), føre rødgrønn politikk i en 8måneders tid, og slik sett gi velgerne en aha opplevelse :-), kanskje ikke dumt? KRF og V vil da mot formodning være ute av Stortinget, å gjøre politisk arbeid enklere.
(Innlegget ble redigert 27.11.20 12:45)

Innlegg: 71713
HOGGØRN: Om regjeringen blir felt, så vil jo ett rødgrønn regjering (sannsynligvis), føre rødgrønn politikk i en 8måneders tid, og slik sett gi velgerne en aha opplevelse :-), kanskje ikke dumt? KRF og V vil da mot formodning være ute av Stortinget, å gjøre politisk arbeid enklere.
Tror ikke det vil bli noen merkbar forskjell dersom Erna kaster kortene og AP/SV overtar. I høyden kan det bli noen justeringer på noen budsjettposter, men det sier seg selv at det ikke er gjort på noen måneder å gjøre noen store endringer.
I praksis vil Jonas og Trygve stort sett bli stuck til å administrere Erna&Co-politikken frem til neste valg.
Norge er som et digert skip som går for full fart på en kurs, og det vil ta laaaang tid å endre kursen.
(Innlegget ble redigert 27.11.20 16:45)

Innlegg: 13197
HOGGØRN: Stemmer jo det i og for seg, problemet, hva skjer når det ikke er ett statsbudsjett som er vedtatt. Selvsagt noe som ligger fast, men den som har lever, får se :-)
Dette er faktisk ikke et stort problem. Stortingspresidenten har noen fullmakter om det ikke er vedtatt et statsbudsjett - det er ingenting som stenger ned pga det i motsetning til USA hvor man kan ha government shutdown og det har skjedd mange ganger.
Det har dog aldri kommet i en situasjon hvor Norge ikke har et statsbudsjett da, men regelverket rundt det om det ikke skulle skje er heldigvis ganske greit og ryddig. Ingenting av offentlige tjenester må som sagt stenge.
(Innlegget ble redigert 27.11.20 19:26)

Innlegg: 28927
>>> Skal vi tippe at FrP, som vanlig, ga etter på de aller aller fleste punkter i bytte mot en symbolsk seier på enten avgifter på snus/tobakk eller alkohol. Til en enkel "hadde de bare hatt flertall alene så hadde de ikke gått med på dette" fra grunnfjellet.
(Innlegget ble redigert 01.12.20 12:33)

Innlegg: 71713
VivaLV: 1% nedgang kanskje :-)
Avgiftene på butikkpils er 66% av utsalgsprisen.
(Innlegget ble redigert 01.12.20 17:50)