Oljefondet har de siste ukene vokst formidabelt, og er i skrivende stund på 8230 milliarder.
Pr. innbygger i Norge vil det utgjøre ca. 1,5 mill. kroner.
Som man ser av linken så raser millionene veldig opp og ned. Siden kl.1400 har det variert mellom 8170 og 8242 mrd.
Er det riktig med de prioriteringene som gjøres med forvaltningen av dette enorme fondet, eller er det en annen måte å gjøre det på. Rent bortsett fra da og dele ut pengene til innbyggerne slik at vi selv kan forvalte vår andel.
Er det riktig med de prioriteringene som gjøres med forvaltningen av dette enorme fondet, eller er det en annen måte å gjøre det på.
Ja, jeg tror det er riktig. Dette fondet er nå så stort at størrelsen i seg selv minker risikoen. Det vil konvergere mot å følge den økonomiske utvilkingen globalt.
Det evige spørsmål vil jo være hvor mye vi kan ta ut uten å bli smittet av hollandsk syke. (Litt merkelig at ingen synes å være bekymret over at denne kommer til å inntreffe når fondet skal finansiere framtidige pensjoner.)
Rent bortsett fra da og dele ut pengene til innbyggerne slik at vi selv kan forvalte vår andel.
Haha. En måned etter at du opprettet denne tråden skrev Dagens Næringsliv en artikkel om hvordan norske husholdninger hadde økt gjelden sin med 6,6% i løpet av de siste 12 månedene. Finanstilsynet skrev også om hvordan veksten i forbrukslån hos norske kunder lå på svimlende 13,2% i 2017.
Generelt sett så virker det å være en særs dårlig idé å la gjennomsnittsnordmannen forvalte sin egen økonomi, for ikke å snakke om Statens pensjonsfond.
Og norske husholdningers gjeld har intet med oljefondet å gjøre.
Det har jo det, om det er over 10% av Norske statsborgere over 18 år som kunne håndtert å få en sånn sum på kontoen sin og forvaltet det fornuftig så hadde det sjokkert meg.
For øvrig bare daytradere som faktisk handler på basis av dag til dag utvikling, og de som ikke har peiling på finans som ser på utviklingen fra dag til dag. Slike folk burde ikke plutselig få 1,5 millioner mellom henda.
Og norske husholdningers gjeld har intet med oljefondet å gjøre.
Det har det absolutt! Et forbrukslån vil aldri være en god økonomisk avgjørelse om ikke pengene man låner gir en avkastning som er høyere enn rentene. Når da nordmenns forbruksgjeld øker med med 13,2% i løpet av 1 år er det en sterk indikator på at folk ikke har god nok kunnskap til å ta vare på sine egne penger. 270.000 nordmenn ikke har betalt for fjordårets ferie enda, så jeg er redd for at fristelsen til leke "sjefen i gata" blir høyere prioritert enn økonomisk sikkerhet.
Nja. Det er riktig at inntektene fra petroleumsvirksomheten (petroleumsskatt og utbytte fra diverse eierskap) i sin helhet overføres til Staten Pensjonsfond Utland.
Når det er sagt har staten i tillegg enorme inntekter fra annen oljerelatert virksomhet. (F.eks. inntektsskatt og arbeidsgiveravgift fra alle arbeidsplasser innen oljeservice + selskapsskatt fra disse bedriftene.)
Har ikke lest artikkelen, men jeg mistenker at MDG's leder forsøker å framstille det slik at oljevirksomheten ikke tilfører oss annet enn at et ekstremt stort tall blir enda litt større.
Og VG driver med reklame for svenske butikker. De nærmest ber nordmenn om å reise til Sverige for å kjøpe cola og andre "sukkerbomber". Undertegnede kommer aldri til å handle i Sverige, uansett hvor b...
Hei!
Vi har en hyttenabo som nekter å beatle for brøyting og vedlikehold av vei.
I tillegg så trakaserrer han oss, flyr rundt på vår eiendom, hiver avfall ned på vår tomt.
Han i tilegg fjerne gjerdet...
Jeg er privatperson og vil begynne å handle aksjer på nett. Det dreier seg ikke om store summene om gangen. Kun fra noen hundrelapper til kanskje noen få tusenlapper
Har sett på Nordnet sine sider, lø...
Hei Jeg har et spørsmål om arv.
Min eksmann og hans bror arvet et hus av sin mor for mange år siden, dette huset har min eksmann bodd i og brukt som sommerhus.
Deres mor lever ennå og nå fikk vi vite...
Hei jeg har hatt en sak gående ang noen vinduer kjøpt fra forhandler. Kort fortalt jeg vant i forbrukerklageutvalget. Nå som jeg vil kreve inn "vunnet" beløp så vil selger ha tilbake et vindu som jeg...
Har fått oppsigelse på leieforholdet etter husleielovene §9-5/6 at boligen skal bygges om, men så får jeg høre at så fort jeg har flyttet skal noen andre inn. Altså ingen ombygging.
Jeg har fått meg e...
i år. Betyr det at renten på innskudd også økes 4 ganger i år, eller er det som vanlig kun lånerentene det dreier seg om? Bankene er kjappe med økning på lånerentene.