For det første vil jeg gi deg skryt for at du bryr deg om hva pengeforbruk din sønn har. Det er altfor mange foreldre som skylder på at barna "må lære seg" for å slippe å ta den delen av ansvaret som forelder.
Politiet kan heller ikke få sagt nok ganger at foreldre må følge med på hva pengeforbruk barna har. Et unormalt pengeforbruk generelt eller forhold til egen inntekt/ penger de får hjemmefra kan være indikasjoner på at noe er veldig galt (at barna driver med noe som er kriminelt).
Barn har rett til fritt å disponere penger de selv har fått i gave eller tjent så lenge de ikke bruker det til noe som ikke er lov. Foreldre bør lære barna sine personlig økonomi fra de er små. Hvis sønnen din er seksten år og bruker penger han har fått i gave eller tjent selv, kan han således selv bestemme om han vil bruke dem over en lengre periode eller om han vil bruke alt på en dag.
Det du som forelder bør gjøre er at du lærer han til når det er "tomt", så er det tomt. De foreldre som sier dette - men som likevel ikke klarer å si nei til barna når kassa er "tom", bidrar til at barna ikke lærer seg pengevett.
Å lære barn og unge pengevett er en viktig del av oppdragelsen. Å være ungdom, ung voksen og godt voksen og ikke evne å styre egen økonomi og med det være avhengig av sin gamle mor og far og/ eller en partner er både ydmykende og kan lett gi grobunn for relasjoner som ikke bære preg av respekt, likeverd og glede.
Jeg ser mange gamle foreldre som føler seg presset av sine godt voksne barn til å gi dem forskudd på arv. Dette er ofte foreldre som ikke har klart å si "nei" til sine barn mht å stadig fore dem med mer penger.
Hva som er "normalt" å bruke og ikke er svært ulikt i ulike miljø. Det kan også være svært variabelt innen en og samme vennekrets. Det er seks råd jeg vil gi:
1. Hvis barn/unge bruker penger i et volum som ikke samsvarer med deres egen inntekt/ evt. lommepenger, er det grunn til å bekymre seg.
2. Lær barna at når det er tomt, er det tomt. Om de gjør en dum disponering og trenger noen lapper for å få blitt med på en kino eller fest, ikke bla opp. De har godt av å kjenne på hvordan det er å ikke ha penger. Lær dem at det å måtte proritere vekk noe (si nei til noe) som frister der og da - kan bidra til at man i neste omgang får det man ønsker seg og kanskje har ønsket seg over lang tid (akkurat som det er i voksen-verdenen).
3. La barna allerede som små få faste oppgaver i hjemmet. Lær dem at "Familien AS" er et felles prosjekt hvor alle skal bidra. Lær dem at man må jobbe for penger. Ungdommer trenger ikke få fast ukelønn eller månedslønn fordi de hjelper til hjemme, men nekter de å gjøre oppgaver hjemme er det ingen grunn til at de skal få lommepenger.
4. Stipend fra lånekassen er ikke ment for å kjøpe hamburger, kebab eller til Narvesen - besøk. Det er ment til å brukes til utstyr som skal bidra til at man får fullført den utdanning man har påbegynt (her, VGS).
5. Hvis ungdommen tjener pengene sine selv, bør man ha en relativt høy toleranse for hva de velger å bruke egne penger på - så lenge de ikke gjør noe ulovlig eller at dette bidrar til at foreldre i neste omgang på "bla opp" for ting som hamburger/kino/Narvesen etc.
6. Snakk med barna om økonomi. I Norge er foreldre redde for å snakke åpent med sine barn om dette. Økonomer råder foreldre til å prate om dette med barna. Har familien en dårlig økonomi, er dette også viktig å formidle. Voksne har lett for å "gjemme" seg bak at de vil beskytte og skåne barna sine. Det er mange måter å formidle virkeligheten på. Barn og unge forstår og aksepterer utrolig mye, så lenge man inkluderer dem - og tar dem på alvor. Hvordan skal de vite - hvis ingen forteller dem?
Generelt undrer jeg meg over at så mange unge og unge voksne (som enda bor hjemme og ikke har egen inntekt) løper rundt med mobiler som er tre ganger dyrere enn foreldrenes, har et høyere restaurant-budsjett enn sine foreldre, sitter i mobilen og "surfer"/snakker rådyre tellerskritt når de har tilgang på internett og msn/Fb o.l. (gjaldt speselt før alle tilbud som nå finnes eksisterte), spiser lunsj i kantina eller på sushibar (mens mamma og pappa spiser medbragt matpakke), har dyrere vesker og sko en mødrene noen gang har hatt, har større frisørbudsjett enn sine mødre, kjøper vann på bensinstasjonen (når de har tilgang på gratis vann så mange steder - og Rema1000 ligger rett over gaten)....etc.
Jeg har aldri gjort slik - selv ikke med god inntekt som voksen. Men så vet jeg også at det er årsaken til at jeg i dag er der jeg er. Jeg er takknemlig for at mine foreldre lærte meg pengevett fra vi var små. Jeg synes syne på venner og bekjente som er både ti og tjue år eldre enn meg - som sliter med å få endene til å møtes, aldri kan reise på fete ferier og som opplever de aldri kan pusse opp deres små, slitte gamle leiligheter.
...Selv om de minst har samme inntekt.
Det er mange foreldre (alder 35/40- 100) som tror de har en god relasjon til sine voksne barn - som ikke forstår at mye av kontakten barna holder med dem - i stor grad skyldes at de er avhengige av sine foreldre økonomsk og/eller praktisk (barnevakt er en typisk ting).
Ønsker foreldre å ha en relasjon med sine voksne barn fordi det er kjærlghet, samhørighet, felles historie, opplevelser etc. som binder dem sammen - eller at det er foreldrenes lommebok som trekker og som er "liimet" i relasjonen?
Det er noe som er unaturlig og usunt når ungdommer som bor hjemme og som ikke har egen inntekt - har større forbruk enn sine foreldre som er i full jobb.
Utrolig trist å lese at i de fleste tilfeller hvor voksne må gå fra egen bolig, får betalingsanmerkning og/ eller blir gjeldsslaver, skyldes det at de ikke har satt grenser og latt seg presse av egne barn til et høyere forbruk enn det familiens økonomi har tålt.
"Skilte" foreldre og "karriære-foreldre" som er mye bortreist synder mye når det kommer til å pøse for mye penger i lommene til barna. Det kan virke som en lettvint løsning og kan døyve godt for samvittigheten, men det blir som å tisse i buksa når det er snø ute...Det varmer godt med en gang...
Sannheten at det er unge gutter/ unge menn som topper statistikken over de som får betalingsanmerkninger og i alle system blir semplet som "ikke kredittverdig"
Lykke til!