Fotball - Internasjonal

vivacarlos

Erreala holder teten

Ingen skap-baskere her inne tydeligvis, for nå har la Real fått en fin luke på fire poeng ned til Valencia. Målscorer i dagens oppgjør mot "the yellow submarines" var Nihat, og den tyrkiske spissen er sannsynligvis en av hovedgrunnene til suksessen. Sammen med trener Raynald Denoueix og tanksenteren Darko Kovacevic har han forvandlet baskerklubben fra et bunnlag til et lag som nå troner på toppen.

Selvsagt er det svært få utenfor Euskadi som tror at dette skal holde til noe annet enn en respektabel plassering på den øvre halvdelen (dvs de bør greie å kvalifisere seg til europacup). Men når man ser på spillerne de har til disposisjon skjønner man at suksessen ikke er tilfeldig. Jeg har nevnt Nihat og Darko, en av de beste hodespillerne i Europa og en etablert måltjuv. Hvor mange mål scoret han forrige gang han var i Spania? Det var ikke få. I tilegg til disse to finner man den geniale grisespilleren Karpin, den baskiske stjernespilleren og fast inventar på Spanias U-21 landslag Xabi Alonso, spissen Oscar de Paula og velkjente Javi De Pedro. Dessuten har man en annen tyrker, Tayfun, samt velkjente skikkelser som Sander Westerveld og Bjørn Tore Kvarme.

Prisen for suksessen har imidlertid vært høy for baskerne som har hatt en lignende policy til den Athletic har. Bare baskere og utlendinger. Den tradisjonen ble brutt da Sergio Boris kom til klubben. For 13 år siden ble den første barrieren brutt da John Aldridge kom til klubben, og nå har man altså brutt fullstendig med Athletics pasifistiske protest mot Castilla. På høy tid mener noen (ordningen med baskere og utlendinger var jo temmelig absurd), skamfullt mener andre.

Det er også verdt å nevne at la Real har tatt flere poeng enn de andre baskiske klubbene til sammen.

1
4 svar

Logg inn med Schibsted

Logg inn med din Schibsted-konto for å skrive et svar.

Gå til innlogging

"vivacarlos skrev: Ingen skap-baskere her inne tydeligvis, for nå har la Real fått en fin luke på fire poeng ned til Valencia.

Real Sociedad har 20. Los Che har 17 så det er bare en luke på 3 poeng.

Amunt València!

1

Ikke glem Agustin Aranzabal... Har vel ikke hatt mulighet til å gølge like mye med i La Liga denne sesongen, men han har i alle fall vært meget bra....

1

"vivacarlos skrev: Ingen skap-baskere her inne tydeligvis, for nå har la Real fått en fin luke på fire poeng ned til Valencia.

Jeg er. Da jeg var i Spania hadde jeg to helger i San Sebastian. Siden stedet var såpass spesielt fikk jeg sansen for det. Dessuten lever de enda på at de vant ligaen en gang for 20 år siden der nede. Uansett så er jeg større Real Madrid tilhenger, men hvis ikke RM vinner er Sociedad et godt alternativ. På xtratime.com var Real Sociedad et av lagene som var flittigst tippet til å rykke ned fra den spanske ligaen ved sesongslutt. Så feil kan man ta, men de kan enda sprekke på skikkelig Lyn vis. Kan minne om at Real Madrid hadde en enda verre sesongåpning i fjor, men da kom de voldsomt på slutten. Mye tyder på at det hjelper ikke å ha mest penger og gjøre de dyreste spillerinnkjøpene i Spania. Det som likvel er kjedelig med Sociedad er at man kan ikke bli noen populær svær klubb med så grå spillertyper.

1

Lignende innlegg

Fotball - Norsk VGD Publisert

Langt steg mot nedrykk for Brann

Brann kan være avhengig av å slå serieleder Bodø/Glimt borte i neste serierunde for å fortsatt holde liv i nedrykkskampen. Det må et lite fotballmirakel til, mener trener Eirik Horneland. Med to serie...
Bilde

Langt steg mot nedrykk for Brann: – Må skape et fotballmirakel

BERGEN (VG) (Brann - Molde 0–1) Brann kan være avhengig av å slå serieleder Bodø/Glimt borte i neste serierunde for å fortsatt holde liv i nedrykkskampen. Det må et lite fotballmirakel til, mener tren...


Bilde www.vg.no
2
0 svar

Ralf Rangnick blir midlertidig trener i Manchester United

«Gudfaren av Gegenpress», Ralf Ragnick (63), skal lede Manchester United ut sesongen. Det bekrefter Manchester United på sine nettsider. Der opplyser de at Rangnick leder laget som midlertidig manager...
Bilde

Ralf Rangnick tar over Manchester United som midlertidig trener

«Gudfaren av Gegenpress», Ralf Ragnick (63), skal lede Manchester United ut sesongen.


Bilde www.vg.no
2
0 svar
Fotball - Norsk VGD Publisert

Opplysninger til VG: Fredrik Bjørkan til Hertha Berlin

Bodø/Glimt-backen har signert med den tyske Bundesliga-klubben Hertha Berlin – og går dermed gratis fra gulljagende Bodø/Glimt etter sesongen. Kontrakten med Bodø/Glimt går ut ved årsskiftet. Overgang...
Bilde

Opplysninger til VG: Fredrik Bjørkan til Hertha Berlin

Bodø/Glimt-backen har signert med den tyske Bundesliga-klubben Hertha Berlin – og går dermed gratis fra gulljagende Bodø/Glimt etter sesongen.


Bilde www.vg.no
2
0 svar
Fotball - Norsk VGD Publisert

Akor Adams klar for Lillestrøm

Akor Adams (21) er Lillestrøm-spiller fra og med neste år. Nigerianeren har skrevet under på en treårskontrakt. Angriperens avtale med Lillestrøm blir bekreftet av klubben selv. Adams har vært i Sognd...
Bilde

Adams klar for Lillestrøm – VG Nå: Sportsdøgnet

Akor Adams (21) er Lillestrøm-spiller fra og med neste år. Nigerianeren har skrevet under på en treårskontrakt.


Bilde direkte.vg.no
1
0 svar
Fotball - Premier League VGD Publisert

Duoen Kane/Son tilbake

For første gang på fire kamper noterte den vanligvis så effektive angrepsduoen Harry Kane og Son Heung-min seg for et målpoeng i 2-0-seieren mot Brentford. De fire foregående Premier League-kampene ha...
Bilde

Duoen Kane/Son tilbake – endte fire kampers «tørke» i Brentford-seier – VG Nå: Sportsdøgnet

For første gang på fire kamper noterte den vanligvis så effektive angrepsduoen Harry Kane og Son Heung-min seg for et målpoeng i 2-0-seieren mot Brentford.


Bilde direkte.vg.no
1
0 svar

Sky Sports: Pochettino er førstevalget til United

Sky Sports hevder å vite at Paris Saint-Germain-manager Mauricio Pochettino er klubbens førstevalg foran Ajax-sjef Eric ten Hag nå som Ole Gunnar Solskjær er sparket. Michael Carrick styrer Manchester...
Bilde

Sky Sports: Pochettino er førstevalget til United – VG Nå: Sportsdøgnet

Sky Sports hevder å vite at Paris Saint-Germain-manager Mauricio Pochettino er klubbens førstevalg foran Ajax-sjef Eric ten Hag nå som Ole Gunnar Solskjær er sparket.


Bilde direkte.vg.no
3
0 svar

Britiske medier: Solskjær sparkes

Styret i Manchester United har bestemt seg for å avslutte kontrakten med Ole Gunnar Solskjær (48), melder engelske medier.
Bilde

Britiske medier: Solskjær sparkes – skal forhandle om sluttpakke

(Watford – Manchester United 4–1) Styret i Manchester United har bestemt seg for å avslutte kontrakten med Ole Gunnar Solskjær (48), melder engelske medier. Klubben skal nå forhandle med Solskjær om e...


Bilde www.vg.no
2
1 svar
Laster...