Fotball - Norsk

palindrom

Spørsmål om offsideregelen

Da noen jenter på lørdag spilte helgens severdige cupfinale ble fikk de deltakende trøndere annullert et mål, i følge min forståelse av reglene 100 % korrekt. Da en enkeltperson som har valgt å kalle seg opp etter en slankebrus tidligere har fått meg til å innse at min regelforståelse kan være basert på et noe utdatert regelverk, lurer jeg på om noen kan forklare meg hva Rike mente med at målet ble annullert grunnet en sovende regel. Ble den ikke annullert grunnet den samme regelen mange klør seg i hodet og irriterer seg over hver helg, altså at det skal være to motspillere mellom angrepspiller og mål når ballen blir spilt?

1
8 svar

Logg inn med Schibsted

Logg inn med din Schibsted-konto for å skrive et svar.

Gå til innlogging

Det skal alltid være minst 2 motspillere mellom mål og angrepsspiller ja. Tror kanskje grunnen til han sa den var sovende er at som oftest er keeperen en av de to forsvarerne og at sikkert mange tror det er offside hvis bare forsvarern er der men uten keeper.

www.aafk.no

1

"noen kan forklare meg hva Rike mente med at målet ble annullert grunnet en sovende regel."

Sovande var heilt feil ord å bruka, for regelen er levande nok. Det som var meint var nok at dette sjeldan forekjem, at keeper er så langt ute at nokon går i offside bak han.

Johann Gambolputty...som elles stussa over at Traaen sa i damefinalen at ein Ørn-spelar dro av to motspelarar

1

"palindrom skrev: en enkeltperson som har valgt å kalle seg opp etter en slankebrus"

Sikkert et hendelig uhell. :-)

Dessverre så jeg ikke så mye av den finalen og programmet rundt, så jeg kan dessverre ikke komme med innsiktsfulle kommentarer til spørsmålet, da jeg ikke kan huske å ha sett situasjonen eller hørt kommentaren. De andre kommentarene (i denne tråden) virker dog fornuftige for meg.

1
gambolputty "noen kan forklare meg hva Rike mente med at målet ble annullert grunnet en sovende regel." Sovande var heilt feil ord å bruka, for regelen er levande nok. Det som var meint var no...

gambolputty: <Sovande var heilt feil ord å bruka, for regelen er levande nok. Det som var meint var nok at dette sjeldan forekjem, at keeper er så langt ute at nokon går i offside bak han.>

Da er en kommet til det jeg egentlig tenkte da jeg hørte kommentaren; hvorfor antar en at damefinaler kun blir fulgt av mentalt tilbakestående individer? Skal en forklare en regel får en forklare den som den er. Som enkeltstående hendelsen kan det naturligvis godtas, men synes overforenklede forklaringer er noe som litt for ofte inntreffer når en ser damefotball. Større bjørnetjenester kan en knapt gjøre en "gren" av sporten som sliter nok med dårlig publikumsoppslutning.

Det hadde jo også naturligvis hjulpet om den skadete Ørn-spilleren lokalisert i studio hadde hatt kjennskap til hvordan offsidedregelen fungerer.

Ikke ofte jeg har hatt glede av å se damekamper, lørdagens var en av få hittil.

1
DietCoke "palindrom skrev: en enkeltperson som har valgt å kalle seg opp etter en slankebrus" Sikkert et hendelig uhell. :-) Dessverre så jeg ikke så mye av den finalen og programmet rundt,...

DietCoke: <Sikkert et hendelig uhell. :-)>

:)

Du var dog for sent ute med dine korrigeringer tidligere i år, hadde allerede kranglet meg til at det var lov å heade ballen ut av armene på keeper. Har enda ikke turt å fortelle de jeg spilte med at så likevel ikke er tilfelle...

1
palindrom DietCoke: <Sikkert et hendelig uhell. :-)> :) Du var dog for sent ute med dine korrigeringer tidligere i år, hadde allerede kranglet meg til at det var lov å heade ballen ut av arm...

"palindrom skrev: Du var dog for sent ute med dine korrigeringer tidligere i år, hadde allerede kranglet meg til at det var lov å heade ballen ut av armene på keeper. Har enda ikke turt å fortelle de jeg spilte med at så likevel ikke er tilfelle..."

:-))

Da kan de jo bare tro det videre -- blir litt morsommere med keepere og kamp om ballen da, enn om man skal legge dagens heller strenge reglement til grunn.

DC --som syns formuleringen i regelverket er i tøffeste laget

1

Lignende innlegg

Fotball - Norsk VGD Publisert

Langt steg mot nedrykk for Brann

Brann kan være avhengig av å slå serieleder Bodø/Glimt borte i neste serierunde for å fortsatt holde liv i nedrykkskampen. Det må et lite fotballmirakel til, mener trener Eirik Horneland. Med to serie...
Bilde

Langt steg mot nedrykk for Brann: – Må skape et fotballmirakel

BERGEN (VG) (Brann - Molde 0–1) Brann kan være avhengig av å slå serieleder Bodø/Glimt borte i neste serierunde for å fortsatt holde liv i nedrykkskampen. Det må et lite fotballmirakel til, mener tren...


Bilde www.vg.no
2
0 svar

Ralf Rangnick blir midlertidig trener i Manchester United

«Gudfaren av Gegenpress», Ralf Ragnick (63), skal lede Manchester United ut sesongen. Det bekrefter Manchester United på sine nettsider. Der opplyser de at Rangnick leder laget som midlertidig manager...
Bilde

Ralf Rangnick tar over Manchester United som midlertidig trener

«Gudfaren av Gegenpress», Ralf Ragnick (63), skal lede Manchester United ut sesongen.


Bilde www.vg.no
2
0 svar
Fotball - Norsk VGD Publisert

Opplysninger til VG: Fredrik Bjørkan til Hertha Berlin

Bodø/Glimt-backen har signert med den tyske Bundesliga-klubben Hertha Berlin – og går dermed gratis fra gulljagende Bodø/Glimt etter sesongen. Kontrakten med Bodø/Glimt går ut ved årsskiftet. Overgang...
Bilde

Opplysninger til VG: Fredrik Bjørkan til Hertha Berlin

Bodø/Glimt-backen har signert med den tyske Bundesliga-klubben Hertha Berlin – og går dermed gratis fra gulljagende Bodø/Glimt etter sesongen.


Bilde www.vg.no
2
0 svar
Fotball - Norsk VGD Publisert

Akor Adams klar for Lillestrøm

Akor Adams (21) er Lillestrøm-spiller fra og med neste år. Nigerianeren har skrevet under på en treårskontrakt. Angriperens avtale med Lillestrøm blir bekreftet av klubben selv. Adams har vært i Sognd...
Bilde

Adams klar for Lillestrøm – VG Nå: Sportsdøgnet

Akor Adams (21) er Lillestrøm-spiller fra og med neste år. Nigerianeren har skrevet under på en treårskontrakt.


Bilde direkte.vg.no
1
0 svar
Fotball - Premier League VGD Publisert

Duoen Kane/Son tilbake

For første gang på fire kamper noterte den vanligvis så effektive angrepsduoen Harry Kane og Son Heung-min seg for et målpoeng i 2-0-seieren mot Brentford. De fire foregående Premier League-kampene ha...
Bilde

Duoen Kane/Son tilbake – endte fire kampers «tørke» i Brentford-seier – VG Nå: Sportsdøgnet

For første gang på fire kamper noterte den vanligvis så effektive angrepsduoen Harry Kane og Son Heung-min seg for et målpoeng i 2-0-seieren mot Brentford.


Bilde direkte.vg.no
1
0 svar

Sky Sports: Pochettino er førstevalget til United

Sky Sports hevder å vite at Paris Saint-Germain-manager Mauricio Pochettino er klubbens førstevalg foran Ajax-sjef Eric ten Hag nå som Ole Gunnar Solskjær er sparket. Michael Carrick styrer Manchester...
Bilde

Sky Sports: Pochettino er førstevalget til United – VG Nå: Sportsdøgnet

Sky Sports hevder å vite at Paris Saint-Germain-manager Mauricio Pochettino er klubbens førstevalg foran Ajax-sjef Eric ten Hag nå som Ole Gunnar Solskjær er sparket.


Bilde direkte.vg.no
3
0 svar

Britiske medier: Solskjær sparkes

Styret i Manchester United har bestemt seg for å avslutte kontrakten med Ole Gunnar Solskjær (48), melder engelske medier.
Bilde

Britiske medier: Solskjær sparkes – skal forhandle om sluttpakke

(Watford – Manchester United 4–1) Styret i Manchester United har bestemt seg for å avslutte kontrakten med Ole Gunnar Solskjær (48), melder engelske medier. Klubben skal nå forhandle med Solskjær om e...


Bilde www.vg.no
2
1 svar
Laster...