Norge og EU
Britiske bønder - Svorne EU-tilhengere
I motsetning til deres norske kolleger:
LEYBURN, NORTH YORKSHIRE (VG) Mens mange norske bønder er beinharde EU-motstandere, er mange britiske bønder av stikk motsatt oppfatning.
De vil ikke ut. I hvert fall ikke bøndene VG snakket med under dyreauksjonen i den lille byen Leyburn på landsbygda ved inngangen til Yorkshire Dales langt nord i England.
– De fleste bøndene er nok for EU. Vi har vært avhengig av EU-midlene i mange år. De er nesten blitt en sovepute for oss, innrømmer bonden David Ford og legger til:
– EU holder liv i oss.
100 bønder
Nærmere 100 bønder og forhandlere har møtt opp på Leyburn Auction Mart på ukens andre dyreauksjon. Her auksjoneres det to ganger i uken hele året. Flere kommer for å kjøpe, men en god del stikker også innom for å se.
– Det er gøy, smiler den pensjonerte bonden George Sledge i sixpence og tweed. Han har tatt plass helt inntil gjerdet rundt ringen.
RIMELIG SAMSTEMTE: Om de ikke går i takt, så er bøndene VG snakket med helt enige i at EU-subsidiene kommer godt med. Fredrik Solstad
– Det er ingen tvil om at vi må forbli i EU. Vi har store økonomiske fordeler av det, slår bonde Jane Parlour fast. Hun snakker om den årlige engangsoverføringen av midler fra EU til britiske bønder.
Melketunge kyr
– Uten den årlige overføringen måtte jeg lagt ned driften, sier Parlour.
Hun har mistet to kalver denne uken og er innom for å skaffe seg to nye som kan die av de melketunge kyrne.
Engangsstønaden fra EU utgjør halve årsinntekten på gården hennes. Den har familien drevet i nesten 190 år. Gården omfatter 450 mål jord, 40 sauer og totalt 110 kyr med stort og smått.