Politikk - Norsk
10 thriller-valg!
Bare timer igjen til valglokalene stenger. Jeg har tidligere laget en tråd om de 12 største byene, og her skal jeg ta de 10 valgene som kan bli jevneste og mest spennende og symboltunge.
1)Tromsø - kan bli de borgeliges store triumf og gjøre slutt på 12 år med rødgrønt styre. Meningsmålingene viser et ørlite overtak for de ikke sosialistiske partiene, men det er uhyre jevnt. Skolevalgene tydet mer i retning om fortsatt rødgrønt styre.
2) Fredrikstad - her er det symboltungt, den tidligere AP-byen som fikk Frp-ordfører for 4år siden kan igjen vippe tilbake til de røde. Målingene viser at Ap gjør et godt valg, men at Sp og Svs tilbake kan hindre maktovertakelse. Taper Frp makten så kan Fredrikstad bli bildet på Frps valgnederlag.
3) Sarpsborg - nok en tradisjonell Ap kommune som kan ryke på målstreken, Ap ser ut til å gjøre omtrent et like godt valg som i 2007, mens Sp og Sv går tilbake på målingene. Så og si dødt løp mellom blokkene, og det er faktisk en mulighet i at Frp taper Fredrikstad, men samtidig vinner ordførerkjedet i nabobyen Sarpsborg.
4) Bodø - administrasjonssentrumet i Nordland kan bli blått fra tirsdag av. På siste måling lå Krf med sitt ene mandat på vippen, og det skal dermed heller ikke mye til for at de borgelige skal få et flertall også uten Krf som sist samarbeidet med Ap. Det kan bli et symboltungt nederlag for Ap.
5) Skedsmo - har fått fokus for at det er over 100 år med Ap styre som kan bli brutt. På siste måling så manglet bare Frp og Høyre 1 mandat på å ha et flertall i kommunen. Sentrumspartiene samarbeidet i 2007 med Ap.
6) Stranda - Grandiosa-kommunen har fått mye oppmerksomhet for sin store gjeld, og meningsmålingene tyder på et kraftig fall for Frp og ordfører Sve i kommunen. På siste måling hadde Frp+H+V et mandats overvekt, men Så jager ordførervervet her. Mister Frp ordføreren her etter å tatt nesten 50% i forrige valg så vil det være et sviende nederlag for hvor styringsdyktig Frp er i kommune-Norge.
7) Elverum - Nok en historisk sterk Ap-kommune som kan stå for fall. På siste måling så var Venstre på vippen og med Høyres voldsomme vekst så kan over 100 år med rødgrønt styre være over i Hedemarks nest største by.
8) Finnmark Fylke - Nord-Norge er ikke lengere bankers med Ap-fylkesordfører. I siste måling så går det mot tidligere Frp'er og nå Høyre, Laila Davidsen, blir ny fylkesordfører. Det vil være veldig overraskende og et smertelig nederlag for Helga Pedersen og Karl Eirik Schjøtt-Pedersen på hjemmebane. Det kan dog skje mye etter valget siden Kystpartiet kan komme på vippen, og det ikke er sikkert at en koalisjon med Høyre+Frp+V+Krf og KP greier å komme i mål.
9) Porsgrunn - Kristin Halvorsens fødeby kan bli blå etter valget. Høyre støttet i 2007 Ap, men øyner nok muligheten for å ta over makten selv nå. By- og nærmiljølisten kan komme på vippen og de heller i retning å støtte et skifte i industrikommunen. Det kan bety nok et prestisjenederlag for Ap.
10) Arendal - Høyres fremvekst gjør at det er helt åpent om det kan bli et flertall for Høyre og Frp i byen, sentrumspartiene valgte Ap sist - og de kan denne gangen bli satt på gangen. Om Arendal blir helblå etter valget så viser det at selvom Frp kan få en dårlig valg at tendense med stadig mer høyrevridde velgere står seg nok et valg.
Hvilke valg er du mest spent på? Er det andre valg som kan bli thrillere i kveld?