Politikk - Norsk
Unge har ikke råd til billappen
I dag kunne P4 opplyse om det ble skrevet ut over 13.500 bøter til personer som har kjørt bil uten førerkort (og da antar jeg at dette er folk som ikke har førerkort, ogikke bare har glemt det hjemme). På radioen hørte jeg at dette bare var toppen av isberget, og at det reelle tallet på nordmenn som kjøre uten førerkort var mye høyere.
http://www.vg.no/bil-og-motor/artikkel.php?artid=10051090
Det ble ikke nenvt med et ord om hvorfor det er sånn!
"Alle sier Jeppe drikker, men ingen spør om hvorfor Jeppe drikker..."
På begynnelsen av 2000-tallet, i forbindelse med endringen av momsloven, ble det innført moms på tjenester. Blant annet ble det innført moms på kjøreopplæring. Over natten økte prisen på kjøreopplæring med 25% som følge av skatt. Kvaliteten ble ikke bedre - kjøreopplæringen ble bare dyrere.
Videre har kjøreopplæringen blitt utvidet. Det har kommet mer obligatorisk opplegg for øke kvaliteten. Enkelte steder i landet har det også oppstått mangel på kjørelærere (lang ventetid), som gjør at prisene presses ytterligere opp. Summen av dette har medført at prisen for førerkort har kommet opp i svimlende ca. 20-50.000 (avhengig av behov for kjøreundervisning og hvor du bor). Jeg har ikke lest hele denne artikkelen, men her hevdes det at snittprisen er ca. 30.000kr. Da jeg tok billappen kostet det ca. 10.000.
Da kostnadene for billappen fikk en betydelig økning rundt 2006-2008 hadde jeg en del diskusjonstråder som tok opp nettopp dette. Jeg kom da med en spådom at dette ville medføre et klasseskille i Norge, for det er nemlig ikke alle som har råd til å legge ut så mye penger når de er unge. Det er ikke alle som har foreldre som har så mye penger å gi til sine barn, og dersom man har mer enn et barn blir det fort betydelige summer.
Konsekvensen, skrev jeg, ville bli at mange som ikke hadde råd til førerkot enten ikke fikk ta del i den delen av arbeidsmarkdet som krever førerkort (og det vil forsterke klasseskillet) og at mange flere vil kjøre ulovlig.
Den samme logikken gjelder for byggesaksgebyrer. Dersom gebyrene blir for høye velger folk heller å gjøre det ulovlig.
Det kan hende folk blir tatt, og dersom man krasjer uten førerkort eller at det blir skader på huset uten at søknadene er i orden, kan du få problemer med myndigheter og forsikringsselskapet. Men når besparelsen ved å gjøre det ulovlig er stor skjønner man at enkelte personer lar det stå til. De har kanskje ikke annet valg?
Jeg er overbevist om at en av de viktigste årsakene til at det nå viser seg at mange kjører uten billappen er på grunn av de høye prisene. Betyr det da at vi kan forvente at myndighetene vurderer å senke prisene (enten ved å ta bort moms eller ved å ta bort en del av det obligatoriske opplegget - eller kanskje andre kreative måter som jeg ikke kommer på)?
Eller er det greit at mange tusen nordmenn kjører rundt uten trafikkopplæring, med den den risiko det medfører både for seg selv og andre.
Det beste bør ikke være det godes fiende. Det høres kanskje flott ut med en omfattende og dyr kjøreopplæring, men når resultatet er at den dyre kjøreopplæringen ikke er et alternativ for mange bør man vurdere om man har gått for langt.
Mvh SMG