Politikk - Norsk
AP/LO tar kontroll over pressa
Kan ein venta anna i AP-staten?
Konkurransetilsynet har godkjent salet av EDDAs aviser til A-pressa, som i stor mon vert eigd av LO og som er bygd opp på statsstøttemidlar.
"Avtalen om oppkjøp av Edda Media for drøyt 1,7 milliarder kroner fra britiske Mecom omfatter alle Edda Medias virksomheter, blant annet 36 lokalaviser, hvorav tolv er dagsaviser og 23 er lokale nettaviser. A-pressen eier fra før 52 lokalaviser og 46 nettaviser.
Med oppkjøpet av Edda Media vil A-pressen eie mellom 74 og 88 prosent av dagsavisopplaget i områdene øst og vest for Oslofjorden, noe som er i strid med medieeierskapsloven.
Derfor er kjøpet fortsatt til behandling i Medietilsynet, som har nedlagt midlertidig gjennomføringsforbund.(E24)
Kjenner ein "dei som veit å tala saman" her tillands, vil nok snart den siste hinmdringa og verta fjerna.
A-pressa har lova å selja Varden og Demokraten, men det gjer lite frå eller til når det gjeld eit reelt avismonopol i størstedeln av landet. Kjøpet kom i høveleg tid før neste stortingsval.